⛄ Allt du behöver för säsongen! Besök vår VINTERKAMPANJ > ⛄

  • Tips & Råd från Experter
  • Över 90 års Erfarenhet
  • Snabba leveranser
  • Säker och enkel betalning
  • 4,6 av 5 stjärnor på
    Bröstselar
    • 4SRT
    • Teufelberger
    • Tree Runner
    • Edelrid
    • Petzl

    Bröstselar för arborist – när du måste hålla kroppen i linje med höjden

    I klättring är det ofta benen som jobbar. Men det är överkroppen som styr. Och när rörelsen blir vertikal – när du klättrar med rep i SRT, med ascender, med drag i höft och motvikt i axel – är det i bröstet som balansen måste förankras. Därför finns bröstselen. Inte för att bära tyngd – utan för att hålla riktning. För att dra kroppen i linje med repet. För att göra varje rörelse mer effektiv. Och varje arbetsdag mindre tröttande.

    Hos Skogma hittar du ett noga utvalt sortiment av bröstselar för professionellt trädarbete, särskilt optimerade för SRT (Single Rope Technique) och uppstigningar där kroppen behöver hållas i lodlinje. Här finns lösningar från Teufelberger, Petzl, TreeAustria, Skylotec, Edelrid och Camp – kompatibla med moderna klätterselar enligt EN 358 och EN 813. Det är selar som inte bara kopplar ihop kroppen med systemet, utan som också fördelar kraft, håller höftpositionen stabil och ser till att varje drag med fötterna resulterar i en verklig rörelse uppåt.

    En bröstsele är inte en sele i traditionell mening. Den är inte konstruerad för att bära dig i ett fall – utan för att bära dig i rätt hållning. Den ansluter till klätterselens frontögla, via rem eller triangel, och kopplas ofta till en bröst-ascender (som Petzl Croll) som glider längs repet vid uppstigning. När du kliver upp med foten – via en foot ascender – följer Croll med, och selen håller din överkropp lutad framåt. Det gör att varje rörelse du gör med benen förflyttar kroppen – inte bara repet. Det är detta som gör uppstigning i SRT till ett effektivt system – men det fungerar bara om din bröstposition är rätt.

    För den som arbetar dagligen i uppstigningssystem, i tunna tallar eller i röjda ytor där förflyttning sker vertikalt, är en korrekt justerad bröstsele skillnaden mellan flyt och frustration. En lös rem ger ingen riktning. En felaktig höjd gör att Croll hamnar för lågt – vilket gör att varje steg bara drar repet, inte kroppen. En bristande balans i bröstpartiet gör att du kompenserar med armar, vrider dig bakåt eller tappar tryck i foten. Därför handlar en bra bröstsele inte om att bära vikt – utan om att bära kroppens riktning. Hela dagen.

    Petzl Top och Top Croll är exempel på integrerade system där både axelremmar, bröstplatta och ascender är optimerade för Petzls egna selar – särskilt Sequoia och Avao. De ger inte bara en fast anslutning till Croll – utan också bärkomfort med breda remmar, justering i flera plan och bärkapacitet för lätt utrustning. Teufelbergers upMotion SRT är en annan favorit – utvecklad specifikt för att passa TreeMotion-serien, med bibehållen rörlighet i axlar och justerbarhet över bröstet. Camp, TreeAustria och Skylotec erbjuder bröstlösningar som är modulära och kan kopplas till flera olika bas-selar – vilket gör dem idealiska för team med varierad utrustning.

    Men bröstselen gör mer än att bara hålla kroppen i linje. Den hjälper också till att avlasta ländrygg och höft. När uppstigning sker med fot- och knäascender, belastas sätet. Med en väljusterad bröstsele kan du fördela den kraften uppåt – vilket minskar trycket nedåt och gör att du orkar längre. Det gör också att du får en stabilare viloposition när du stannar. Du hänger inte längre i ryggen – utan i systemet.

    Funktionaliteten i en bröstsele kan också utökas med axelremmar, bärsystem, hydration-packs, first-aid-kit eller radiosystem. Många professionella användare väljer att integrera dessa tillbehör i selen – inte för att det är snyggt, utan för att det gör att de slipper bära ytterligare utrustning. Bröstselen blir då inte bara en hållare – utan en navpunkt för hela din arbetsposition.

    Oavsett om du jobbar med isolerad SRT, med rope wrench, med multicam eller i kombinerade system, är det bröstselen som till slut avgör hur effektivt du jobbar uppåt. Det är där rörelsen får sin riktning. Det är där draget förvandlas till höjd. Och det är där kroppen börjar hitta sin naturliga position – även 12 meter över marken.

    → Kombinera gärna med klätterselar, förankringslinor och godkända karbiner – och bygg ett system där ryggen bärs i balans, och där varje steg uppåt bärs av kroppen, inte bara av kraft.